Městské obvody — PRAHA iNFO

> Vnitřní členění hlavního města Prahy:

Časově dlouho přetrvává rozdělení na deset městských obvodů. Platí od roku 1960 shodně s vymezením okresů a podobně jako po zrušení okresních úřadů i zde na této úrovni funguje řada článků řízení z jiných než administrativně správních oblastí (např. soudy, pošty). Právní zakotvení rozdělení území Prahy do městských obvodů je obsaženo v dodnes platném zákonu č. 36/1960 Sb., o územním členění státu a ve vyhlášce ministerstva vnitra č. 564/2002 Sb., o stanovení území okresů České republiky a území obvodů hlavního města Prahy.

Seznam městských obvodů

Praha 1 je tvořena obcemi Josefov a Staré Město. Praha 1 dále obsahuje části obcí Holešovice, Hradčany, Malá Strana, Nové Město a Vinohrady.

Praha 2 je tvořena obcí Vyšehrad. Praha 2 dále obsahuje části obcí Nové Město, Nusle a Vinohrady.

Praha 3 je tvořena částmi obcí Malešice, Strašnice, Vinohrady, Vysočany a Žižkov.

Praha 4 je tvořena obcemi Braník, Háje, Hodkovičky, Chodov, Cholupice, Kamýk, Komořany, Krč, Kunratice, Lhotka, Libuš, Modřany, Písnice, Podolí, Šeberov, Točná a Újezd u Průhonic. Praha 4 dále obsahuje části obcí Michle, Nusle, Vinohrady a Záběhlice.

Praha 5 je tvořena obcemi Hlubočepy, Holyně, Jinonice, Košíře, Lahovice, Lipence, Lochkov, Malá Chuchle, Radlice, Radotín, Řeporyje, Slivenec, Sobín, Stodůlky, Třebonice, Velká Chuchle, Zadní Kopanina, Zbraslav a Zličín. Praha 5 dále obsahuje části obcí Malá Strana, Motol a Smíchov.

Praha 6 je tvořena obcemi Břevnov, Dejvice, Liboc, Lysolaje, Nebušice, Přední Kopanina, Řepy, Ruzyně, Sedlec, Střešovice, Suchdol, Veleslavín a Vokovice. Praha 6 dále obsahuje části obcí Bubeneč, Hradčany, Motol a Smíchov.

Praha 7 je tvořena částmi obcí Bubeneč, Holešovice, Libeň a Troja.

Praha 8 je tvořena obcemi Bohnice, Březiněves, Čimice, Dolní Chabry, Ďáblice, Karlín a Kobylisy. Praha 8 dále obsahuje části obcí Libeň, Nové Město, Střížkov, Troja a Žižkov.

Praha 9 je tvořena obcemi Běchovice, Čakovice, Černý Most, Dolní Počernice, Horní Počernice, Hostavice, Kbely, Klánovice, Koloděje, Kyje, Letňany, Miškovice, Prosek, Satalice, Třeboradice, Újezd nad Lesy a Vinoř. Praha 9 dále obsahuje části obcí Hloubětín, Hrdlořezy, Libeň, Malešice, Střížkov a Vysočany.

Praha 10 je tvořena obcemi Benice, Dolní Měcholupy, Dubeč, Hájek, Horní Měcholupy, Hostivař, Kolovraty, Královice, Křeslice, Lipany, Nedvězí, Petrovice, Pitkovice, Štěrboholy, Uhříněves a Vršovice. Praha 10 dále obsahuje části obcí Hloubětín, Hrdlořezy, Malešice, Michle, Strašnice, Vinohrady a Záběhlice.

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR

Zpětné odkazy 10. 06. 2010

TOPlist