Muzeum miniatur — PRAHA iNFO

> Kultura > Muzea

0001; Portrét Ludwiga Van Beethovena na jablečném jádru

Kontakt

Info

  • Otevírací doba: každý den od 9 do 17 hodin
  • Vstupné: dospělí 50 Kč, studenti 30 Kč, důchodci a děti 20 Kč, skupinové slevy

Anatolij Koněnko pochází ze Sibiře. Tvorbě miniatur se začal věnovat začátkem osmdesátých let. Jeho prvním dílem byla okovaná blecha, jejíž výroba mu zabrala sedm a půl let. Bleška má na zadních nohách zlaté podkovičky připevněné miniaturními hřebíčky a v předních "packách" drží zlaté nůžky, visací zámek a klíč. Na tomto díle Koněnko objevil technologii výroby miniaturních předmětů, kterou neustále zdokonaluje.

Nejznámějším Koněnkovým dílem, které je od roku 1997 zapsáno i v Guinnessově knize rekordů, je knížka o rozměrech 0,9 x 0,9 mm. Písmeny vysokými pouhých 0,07 mm je zde vytištěna Čechovova povídka Chameleon. Kniha má třicet stránek; text o hustotě 220 znaků na stránku je doplněn třemi Koněnkovymi kresbami.

Miniaturním obrazům je věnována podstatná část Koněnkovy práce. V Muzeu miniatur si můžete prohlédnout hned několik miniaturních replik slavných pláten. Ovšem místo skutečného plátna umělec použil opracované kousky mamutího klu. Proč mamutího, a ne sloního? Na Sibiři je několik archeologických nalezišt uhynulých mamutů a část klu tohoto zvířete se zde dá, na rozdíl od slonoviny, sehnat poměrně snadno.

Vlastní malba miniatury je velice náročná práce. Stejně jako u ostatních děl si umělec musel nejprve vyrobit speciální nástroje. V tom je nepřekonatelným mistrem a kromě své umělecké činnosti vyrábí i nástroje pro mikrochirurgii. Pro malbu vymyslel zvláštní technologii prace. Tahy štětcem s pouhými dvěma slaboučkými štetinami nesměji trvat déle než půl vteřiny, protože jinak by barva mezitím uschla. Aby se mu netřásla ruka, prováděl je navíc pouze při pomalém výdechu.

Zpětné odkazy 27. 01. 2006

TOPlist