Muzeum miniatur

> Kultura > Muzea

0001; Portrét Ludwiga Van Beethovena na jablečném jádru

Kontakt

Info

  • Otevírací doba: každý den od 9 do 17 hodin
  • Vstupné: dospělí 50 Kč, studenti 30 Kč, důchodci a děti 20 Kč, skupinové slevy

Anatolij Koněnko pochází ze Sibiře. Tvorbě miniatur se začal věnovat začátkem osmdesátých let. Jeho prvním dílem byla okovaná blecha, jejíž výroba mu zabrala sedm a půl let. Bleška má na zadních nohách zlaté podkovičky připevněné miniaturními hřebíčky a v předních "packách" drží zlaté nůžky, visací zámek a klíč. Na tomto díle Koněnko objevil technologii výroby miniaturních předmětů, kterou neustále zdokonaluje.

Nejznámějším Koněnkovým dílem, které je od roku 1997 zapsáno i v Guinnessově knize rekordů, je knížka o rozměrech 0,9 x 0,9 mm. Písmeny vysokými pouhých 0,07 mm je zde vytištěna Čechovova povídka Chameleon. Kniha má třicet stránek; text o hustotě 220 znaků na stránku je doplněn třemi Koněnkovymi kresbami.

Miniaturním obrazům je věnována podstatná část Koněnkovy práce. V Muzeu miniatur si můžete prohlédnout hned několik miniaturních replik slavných pláten. Ovšem místo skutečného plátna umělec použil opracované kousky mamutího klu. Proč mamutího, a ne sloního? Na Sibiři je několik archeologických nalezišt uhynulých mamutů a část klu tohoto zvířete se zde dá, na rozdíl od slonoviny, sehnat poměrně snadno.

Vlastní malba miniatury je velice náročná práce. Stejně jako u ostatních děl si umělec musel nejprve vyrobit speciální nástroje. V tom je nepřekonatelným mistrem a kromě své umělecké činnosti vyrábí i nástroje pro mikrochirurgii. Pro malbu vymyslel zvláštní technologii prace. Tahy štětcem s pouhými dvěma slaboučkými štetinami nesměji trvat déle než půl vteřiny, protože jinak by barva mezitím uschla. Aby se mu netřásla ruka, prováděl je navíc pouze při pomalém výdechu.

TOPlist