Hrad III. nádvoří — PRAHA iNFO

> Pražský hrad
> Prohlídka Pražského hradu
> Objekty Pražského hradu

Třetí nádvoří Pražského hradu

> Katedrála sv. Víta
> Staré proboštství
> Monolit
> Socha sv. Jiří

Třetí nádvoří vznikalo postupně po velkém požáru roku 1541, kdy bylo zasypáno vše co zde stávalo ve středověku. Archeologický průzkum přinesl cenné poznatky o původním vzhledu i další historii těchto míst (hliněné valy z poloviny 10. a 11. století, pohřebiště, zbytky dřevěných srubů z 10. století, románských a gotických domů z doby pozdější, kostel Sv.Bartoloměje a hlavní komunikace slovanského sídliště). Tyto nálezy jsou zachovány pod betonovou konstrukcí a žulovou dlažbou, která byla provedena podle návrhu J. Plečnika po první světové válce v době, kdy na Hradě sídlil pan prezident Tomáš Garrigue Masaryk, který Jože Plečnika povolal.

Severní stranu třetího nádvoří tvoří jižní bok chrámu sv. Víta s věží. Velká chrámová věž, vysoká 99,6 metrů, má čtyři renesanční zvony, z nichž Zikmund (1549) je největším zvonem v Čechách. Je odlitý z bronzu, vysoký 203 cm. Z ochozu věže se otevírá překrásný pohled na celé město. Hodiny na věži jsou z dob Rudolfa II., horní ciferník o průměru 425 cm ukazuje hodiny, spodní o průměru 383 cm čtvrthodiny.

Vedle věže – mezi kaplí sv. Václava a věží – je slavnostní vstup do chrámu Zlatou bránou, na jejíž horní části je mozaika Poslední soud z let 1370-1371, několikrát restaurovaná.

Staré proboštství

Vedle katedrály stojí budova starého proboštství, původně románský biskupský palác.

Dnešní barokní vzhled dostal dům při přestavbě v 17. století. Z této doby pochází také portál a socha sv. Václava na nároží.

Žulový monolit

Monolit je vysoký přes 16 metrů, byl přivezený z Mrákotína a postavený při příležitosti desetiletého trvání Masarykovy republiky 1928 jako památník obětem první světové války.

Socha sv. Jiří

Dílo mistrů Jiřího a Martina z Kluže (1373). Po škodách, které utrpěla při požáru Hradu roku 1541, byla v roce 1562 částečně přelita.

Zpětné odkazy 12. 12. 2006

TOPlist