Bělehradská — PRAHA iNFO

Bělehradská ulice se nachází na katastrálním území Nusle a Vinohrady.

Ulice představuje zlatý kříž starých Nuslí s hustou obchodní sítí, ale táhne se kolem Nuselských schodů až na Vinohrady. V Nuslích je tam známá křižovatka Otakarova, areál Nuselského pivovaru (z roku 1694), dnes Českých vinařských závodů, Nuselská pivovarská zahrada (dnes s kolibou U Pastýřky, Nuselská pivovarská restaurace, sloužící veřejnosti přes dvěstě let se dnešních časů již nedočkala), známá z Foglarových "Hochů od Bobří řeky", neboť Jaroslav Foglar prožil v Nuslích svoje dětství, bývalá Nuselská kavárna z předminulého století, lidově zvaná "Pod věží" (později Orient, dnes čínská restaurace), pizzerie na Nám.Bří Synků (bývalá známá Bydžovského drogerie), Choděrova Chemodroga a hodinářství naproti, hostinec "U Hrabánků" směrem k Nuselské poště, Hotel Garni Nusle, most přes Botič, dva podjezdy pod železniční trať za války vydatně bombardované, restaurace Excelsior, kolej "Budeč" a řada obchodů i zařízení včetně zdravotnických kolem ústí ulice do Tylova náměstí na Královských Vinohradech. Železniční trať kolem Nuselských schodů proslavil v sobotu 21.12.1918 první náš prezident profesor T. G. Masaryk, když se tudy kolem jedné hodiny odpolední vracel salonními vozy z Itálie přes Horní Dvořiště a České Budějovice (kde den předtím po návštěvě právě po něm pojmenovaného hlavního náměstí ve stojícím vlaku přenocoval). Železniční trať byla tehdy přes mrazivé počasí přímo "obsypána" občany, kteří po průjezdu Masarykova (před ním projel ještě vlak s prvními legionáři) vlaku spěchali po schodech nuselských k Wilsonovu nádraží, aby nepřišli o slavnostní uvítání.

Ulicí jezdí tramvaje č.6 a 11 a v Nuslích ji napříč křižují č.7,18,24 a autobus 193. Téměř obráceně klopená zatáčka dolů směrem k Nuselským schodům "zpestřuje" jízdu automobilistům.

V roce 1967 se tam převrátil kropicí vůz přes přední kola celý vzhůru koly až na střechu a dopadl těsně k vratům činžovního domu. Řidič zůstal zázrakem zcela nezraněn, ale ještě než stačili přiběhnout studenti jdoucí z blízké koleje směrem do Nuslí, vylezl z kabiny na podvozek vozu a s úspěchem šikovným mechanickým zásahem zastavil rozběhnutý motor s kouřícím výfukem na nově opravenou fasádu činžovního domu. Pietně smeknuté klobouky (tenkrát se nosily "Tyroláky" ) studentů spěchajících na pomoc se zase ocitly na jejich hlavách.

Zpětné odkazy 13. 06. 2008

TOPlist